Annihilation – Doğada bir gerilim hikayesi


Jeff Vandermeer,  Wicked Tales dergisinin önceki editörü Ann Vandermeer‘ın eşi. Bunu baştan belirtiyorum, çünkü birbirinin yaratıcılığını tetikleyen eşler bana her türlü romantik aksiyondan daha romantik geliyor (bkz Kelly Sue Deconnick & Matt Fraction bu aralar favorim).

Neyse, Annihilation Jeff Vandermeer‘ın tek romanı değil, üç kitaplık Southern Reach serisinin de ilk kitabı. Dört kadın, kahramanımız biyolog, araştırmacı, antropolog ve psikolog, 30 sene önce bir felaketle girilmez hale gelen Area X‘ te araştırma yapmak üzere bölgeye giriyorlar. Area X, terk edilmiş, doğanın baskın güç olduğu,  gecenin bastırmasıyla tekinsiz uğultuların duyulduğu bir bölge. En büyük problem ise Area X değil, bu araştırmanın doğası aslında: kim gönderiyor bu insanları, önceki araştırmalar neden başarısız oldu, grubub lideri psikolog neyin peşinde, ve hatta zaman zaman okurken kendime sorduğum şey, bunların hepsi bir hipnoz mu? Açıkçası spoiler vereyim: kitap hiçbir soruya yanıt vermiyor. Biyologun uyumsuz ve bana kalirsa güvenilmez karakteri hikayede kendinizi rahat hissedebileceginiz bir köşe bulmanızı engelliyor zaten. Bataklıklar, ormanlar, görülmeyen ama uzaktan sesi duyulan yaban domuzları, karanlıkta  algının degismesiyle şekil değiştiren kabuklar, duvarlara yazı yazan fluorasan funguslar… Hepsi tekinsiz, hepsi kendinizi kaptırdığınızda ürkütücü. Ama okuması aynı derecede keyif vermeye başlıyor. 

2014 Nebula ödüllü Annihilation‘ı özellikle tanıtıyorum, çünkü bir numaralı yazarım Alex Garland yönetmen koltuğunda filme uyarlayacak. Yanilmiyorsam da başrolde Natalie Portman var, ki çok da oturtamadım kafamda. Ama tam da Alex’in dikkatini çekecek türden bir öykü, ne yalan diyeyim. Generation X için Sineklerin Tanrısı‘nı yazmış adam yıllar önce; doğal olarak böyle şüpheli bir doğada doğaüstü keşif hikayesi kendisini en iyi ifade edebileceği hikaye türlerinden biri.
Ikinci ve üçüncü kitapları da merak ediyorum ama  tam anlamiyla devam kitapları değiller anladığım kadarıyla. Yine de okumaya değer. Çok uzun sayılmaz zaten, okuyun, biraz gerilin.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s