Stand Still Stay Silent – Bir Post-apokaliptik webcomic


Minna Sundberg yıllardır A Redtail’s Dream ile webcomic takipçilerinin adını duyduğu bir illüstratörmüş. Tabii ben bu İsveç doğumlu Finli bayanı Stand Still Stay Silent ile öğrendim. Açıkçası çizimleri de tanıdık geliyor, belki daha önce Deviantart’ta da rastlamış olabilirim ama orası önemli değil.
SSSS, Nordik bölgede geçen post apokaliptik/fantastik bir hikaye. Dünyada bir salgın başlar ve insanların %90’ı hayatını kaybeder. Bilinen dünya sadece Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İsveç’ten ibaret kalmıştır. Daha da kötüsü günümüz teknolojisi ve tarih de dünyanın gerisinde unutulmak üzeredir veya mit olarak insanların hayatından çıkmıştır. Bir grup biliminsanı, daha sonra satmak amacıyla antika kitap toplama projelerinde çalıştırmak için bir grup genci ikna ederler. Ancak bu antik kitaplar artık troller, ruhlar, yıkılmış binalar, terk edilmiş şehirlerle dolu dünyanın bilinmeyen bölgesindedir.

tumblr_static_tumblr_static_f41ywk6j2tws4cg0ssscowcs_640

Hikaye göründüğü kadar karanlık da değil aslında. Karakterlerin hepsi iyi yazılmış ve tüm hikaye örgüsü belirli bir noktaya doğru, detaylı ama dağılmadan gidiyor. Çizimler de oldukça ‘tatlı’. Terk edilmiş bir dünyanın kalanı nasıl olurdu? Tabii ki yemyeşil ve ağaçlarla dolu! Mavi, yeşil ve pembe tonlarında, ince, zarif ve detaylı paneller çiziyor Sundberg. Sık sık ağzım açık halde, uzun uzun inceliyorum sayfaları. İnternette wallpaper ararken rastlamış olabileceğiniz bir dil ağacı var, o da yine bu seriye ait. Sundberg dil konusuyla oldukça ilgili, zaten karakterler arasındaki dil ve iletişim sorunları da hikayenin önemli bir ucunda duruyor.
 linguistic-tree
Haftaiçi her gün yayınlanıyor SSSS. Ilk 250 sayfası da hardcopy cilt halinde satılıyormuş ama bitmiş şimdilik. E-kitap olarak yine internet sitesinden satın alabilirsiniz. 600. sayfaya gelmek üzere ama gözünüz korkmasın, 1 haftada yetişmekten korka korka okudum.
Siz de şuradan okuyabilirsiniz: SSSS Comic
Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s