alt-J ve Muhteşem Bir Dalga


alt-J‘in ilk albümü An Awesome Wave 2 yıl önce ödülleri toplamış olmasına rağmen gözünüzden kaçmış olabilir, o yüzden arayı kapatın istedim.

2007’de Leeds‘te  Gwil Sainsbury, Joe Newman, Gus Unger-Hamilton ve Thom Green‘in kurduğu grup ancak 2012 Mayıs’ında albümlerini çıkarmış ve Mercury Ödülü‘nü aynı yıl kapmış. Tabii müzik sektöründe iş yapmanın en kolay yolları artık ya açık saçık sözlerle bezeli pop-rnb karışımı “şeyler” yayınlamaktan ya da başka nasıl tanımlayacağımı kestiremediğim “hipster” müziği yapmaktan geçiyor. İkincisini açmam gerekirse, az sayıda kişinin dikkatini çeken, belki biraz garip ve anlamsız sözlerle dolu, tam olarak türünü belirtmekte zorlanılan-zorlandığım bir müzik. alt-J bu türe giriyor zannımca.

Dinlediğim müziği tanımlayamıyorum açıkçası, ne yalan söyleyeyim siz de fark etmişsinizdir. Sanki rüyanızda bir müzik dinlemişsinizdir ve uyandığınızda ufak birkaç notasını hatırlarsınız ve gerisini hatırlamak için rüyanızı kafanızda tekrar döndürmeye çalıştıkça o notaları da kaybedersiniz. Uyanıkken unutacağınız türden bir müzik olduğunu düşünmüyorum, yanlış anlamayın, o yakalamaya çalıştığınız müziğin verdiği hisse yakın bir his veriyor An Awesome Wave.

Ve yine de tanımlayamadım…

Neyse. Matilda, Tesselate, Fitzpleasure en dikkat çekici parçaları olmasına rağmen şahsi favorim  aynı zamanda sevgili olan iki savaş fotoğrafçısı, Magnum Photos‘un kurucularından Robert Capa ve ilk kadın fotomuhabiri sayılan Gerda Taro‘yu konu edinen Taro.

 

Sonbaharda dinlemeniz tavsiye edilir.

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s