Bir Jay Baruchel makalesi


Sevgili okuyucularımız, Jay Baruchel deyince bir kısmınız boş bakabilir. Birkaç hafta öncesine kadar ben de boş bakıyordum, yani tipini filan biliyordum ama çok ciddiye aldığım bir oyuncu değildi. Ancak bu birkaç haftadır kendisini yakından takip etmeye başlamış bulunuyorum. Adam koskoca Alison Pill a.k.a Kim Pine ile nişanlıymış yahu!

Jay’ciğim her şeyden önce How to Train Your Dragon’daki çok sevgili Hiccup’ı seslendiriyormuş. İlk izlediğimde çok beğendiğim ama üstünde durmadığım bu Dreamworks Imageyapımını geçenlerde tekrar izlediğimde çok fena bağımlılık yaptı (bunda filmi bu sefer 720p izlemenin etkisi çok büyük olsa gerek :P). Cartoon Network HTTYD’ın serisini de yapmış: Dragons: Riders of Berk diye. 13 bölümü yayınlandı, şu anda ara vermiş durumdalar. Filmden sonra yayınlanan kısa filmler de var, Gift of the Night Fury favorim şimdilik. Legend of the Boneknapper Dragon ve Book of Dragons diğer kısa filmler. Eğer şimdiye kadar filmi izlemediyseniz şiddetle tavsiye ederim, filmi izlediyseniz, hoşunuza gittiyse ve geri kalanına göz atmadıysanız, onu da şiddetle tavsiye ederim.

Jay Baruchel çok da dikkat çeken bir oyuncu değil, farkındayım, ama bir kez dikkatli izleyince uzaktan göründüğü gibi olmadığı da belli oluyor. Tabii Trophic Thunder gibi bir filmde, Robert Downey Jr., Ben Stiller ve Jack Black’in yanında kürdan gibi duruyor. Başrol oynadığı She’s Out of My League (2010) ve I’m Reed Fish (2007) filmlerini, ki çok da süper komediler sayılmazlar, kendisine ait garip bir karizmayla götürmüş mesela. She’s Out of My League’de her ölçüde kendisinden çok daha iyi olan bir kızla beraber olmaya çalışan ezik bir elemanı canlandırıyor. Filmden beklenecek fazla bir şey yok zaten, anlattığım kadarından belli, ama karakterin tavırları, yaklaşımları ve bazı diyaloglarla izlenmeye değer bir çalışma olmuş bana kalırsa. Vaktiniz varsa izleyebilirsiniz.

I’m Reed Fish’te ise daha karizmatik ve güçlü bir karakterde en azından. Küçük bir kasabada eskiden babasının yaptığı radyo programını

devralan, evlenme arifesinde aklı karışmış genç bir adamı canlandırmış. Filmin ortasında  izlediğimiz filmin aslında yaşananları anlatan başka bir film olduğunu anlıyoruz. Müzikler güzel, Sissy Spacek’in kızı Schuyler Fisk’in çok güzel sesi varmış, onu da öğrenmiş olduk. Jay bu filmle 2007’de  U.S. Comedy Arts Festival’de en iyi komedi oyuncusu ödülünü de almış. Kendisinin güzel gözleri varmış aslında, Alison da tepe tepe baksın. Sorcerer’s Apprentice’te de oynamış, ama Nicholas Cage’den nefret ettiğim için izlemeyi şimdilik reddediyorum. Seth Rogen ile beraber çektikleri kısa film Jay & Seth vs. Apocalypse’i yanlarına James Franco, Jonah Hill, Michael Cera, Jason Segel ve Emma Watson gibi ünlüleri alarak This is The End ismiyle uzatmışlar, 2013’te izleyeceklerim arasında bulunuyor. 

Uzun lafın kısası, HTTYD izleyin, izlettirin, Hiccup’ın olaylara karşı tutumunda, ukalalığında ve Toothless’la olan ilişkisinde Jay Baruchel’in seslendirmesini takdir edin, canınız sıkılırsa başka filmlerini izleyin, izlerken de kendisine biraz dikkat edin, fena bir arkadaş değil.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s