Dikkat Bulaşıcı: Contagion


Ard arda salgın filmi anlatmak ne kadar hayırlı bilemiyorum ama elinizi kolunuzu güzelce yıkayıp dolaşırsanız bir sorun çıkmaz herhalde. Gerisi de kısmet. Zaten Contagion/Salgın da önlenemeyen bir salgının başlangıcını ve amerikan insanının böyle bir durumda ne yaptığını kabaca özetliyor.

Konuyu aslında özetledim: Hong Kong’da iş toplantısına giden ablamız dönerken bavuluyla birlikte dokunmayla yayılan bir virüsü alıp memleketine getiriyor. Bunun ardından 4-5 aylık salgın süresince diğer devletlerin davranışlarını, normalden panik haline geçişi, ilaç firmalarının kabaca hareketlerini ve aşı geliştirme sürecini toptan özet halinde görüyoruz. Bütün bu hengamenin içinde bir de blogger izliyoruz, kendisi günümüz anaakım bloggerların (yani bizim gibi canı isteyince yazıp günlük 15 okuyucuya seslenmek yerine 12 milyon takipçiye her gün yayın yapan cinslerden bahsediyorum) toplum üzerinde nasıl manipülatif bir etkiye sahip olduğunun da göstergesi.

Oyuncu bolluğu aslında filmi dikkat çekici kılan tek unsur. Gözümüzü Gwyneth paltrow’la açıyoruz, arkasından Matt Damon, Laurence Fishburne, Jude Law, Kate Winslett, Jennifer Ehle, Marion Cotillard gibi isimler geçit yapıyor. Burda yönetmen Steven Soderbergh’in de oyuncular gibi bir nevi yıldız olması ve filmlerinde ünsüz bir insan evladını oynatmak şöyle dursun Ocean ve kankalarındaki gibi

popüler isimleri yanyana koymak gibi zevklerinin olması bizi bu kadar insanla yüz yüze getiriyor. Üstelik bu bollukta eleman harcamaktan kaçınmaması da ayrıca hoşuma gitti. Herkese eşit mesafede durulmuş, kimse adım önde dursun dememiştir herhalde. Bunun yanında bu kadar adamı tek tek öne çıkartmamak, karakter gelişimi ve hikayesi adına büyük eksiklik.

Müzikleri Drive’da da dikketimizi çeken Cliff Martinez yapmış. Açıkçası bana Social Network’te Trent Reznor & Atticus Ross ikilisinin tınılarını çok çağrıştırdı. Bunun kesinlikle kötü birşey olmadığını da belirtmeliyim. Aksine filmi gerilim kategorisine sokabilecek en önemli etken müzikler. Hali hazırda elektronik müziği seven şahsım, hem Drive’da hem de Contagion’da iyi iş çıkartmış Cliff Martinez’i takdir etmeden geçemiyor.

Neticede Contagion bir distopik film olmaktan çok uzak. Günümüzde her 3 yılda bir uluslararası salgın yaşandığı düşünülürse güncel ve gerçekçi bir sağlık/gerilim filmi olarak izlenebilir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s