Bugün hk.


En sık attığım mail başlıklarından biridir: “… hk.” Resmi kurumlara, hocalarıma, üniversitelere genelde bu hk. mailleri atarım, ya da “About …” diye başlar. Bugün de blog okuyucularımızın dikkatine, “bugün hk.”da bir şeyler paylaşasım var.

Bugün son derece üzücü bir şekilde ailevi sorunlardan dolayı hayal kırıklığı yaşadıktan sonra, yarım saat önce İETT şoförü ve otobüste sarılan insanlarla ilgili haberleri fark ettim. Konu ile ilgili detaylar için: http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=23093951 ve Ece Temelkuran’ın çok benzer başka bir hikayesi için (2 yıl öncesinin) : http://www.milliyet.com.tr/metrobuste-ask-ve-dayak/ece-temelkuran/guncel/yazardetay/31.05.2009/1101077/default.htm?ref=fblike

Bu haberin yapıldığı sitelerdeki yorumlar asıl ürkütücü olan. Şoförü haklı bulanlar, gençliğin nereye gittiği, kızların ne hale düştüğü, ya da otobüslerin, yaşam alanlarının nasıl bir rezillik olduğunu düşünen insanlar. Bir yerde de “nasılsa örgütçüdür bunlar, üniversitelilerin hepsi öyle zaten” demiş biri. Değiliz. Çoğumuz ne örgütçüyüz, ne otobüste sevişiyoruz, ne de aile terbiyesinden yoksunuz. Nice din adına söylev atmaktan usanmayan kız ve erkeklerin sokakta, parklarda öpüştüğünü, otobüslerde birbirlerine sarıldıklarını, açık saçık konuştuklarını gördük, duyduk. Olabilir. Seviyorlarsa yapabilirler. Kendilerine uygunsa neden olmasın? Da, neden çifte standart? Otobüste birbirine sarılan türbanlı bir kızla sevgilisine neden laf atılmaz? Neden polis parkta sadece belli tipteki çiftleri, aileleri tartaklar? Amacım ayrımcı olmak değil, asıl kayırılan tarafın da “durun ya, ne yapıyorsunuz?” demesi. Hakların, halkların eşitliği diye bir gurup insan bir şeyler geveliyor, eşitlik kim için, ne için? Eşitliğin, hakkın, halkın tanımı değişti de biz mi kaçırdık?

Sokakta sevişmek, yalaşmak benim de takdir ettiğim bir olay değil. Ancak Avrupa, Amerika görmüş, sanat, sosyal hayat ve özgürlükler hakkında hepimizden çok lafı olan Sümeyye Hanım’ın da takdir edeceği gibi, bunu yapanların ne yaptığı hiç kimseyi ilgilendirmez. Bakmazsın, biraz içinden homurdanırsın, geçer gidersin. Genelde işin gücün vardır çünkü, bunun üstünde durmazsın. Ancak işsizlik oranımızın yükselişiyle işimiz gücümüz de kalmadığı için bu tip şeylerin üstünde durur olduk, başka şeylere odaklanamaz, homurdanıp geçmek yerine kafa göz girişir olduk. Hani ben olmadım, malum iş güç, tohumlarımın epigeal mi hypogeal mi çimlendiğiyle ilgileniyorum bu aralar, fakat belli bir kesim bir şeylerden güç alıp özelliklere gençleri “hizaya” getirmeye çalışıyor.

Her yerde söylüyorum, daha ne kadar etek giyip, yüzüm açık dolaşabileceğim acaba? Bugünlerin tadını çıkarmalı, mümkünse sevgilimle otobüse/metrobüse binmemeliyim. Buradan bir başka çağrıyı da hedefteki gençlere yapıyorum: Oy verin. Topun ağzında olan bizleriz, bizler bunu değiştirebiliriz. Belki hepsini değil, ama en azından bir kısmını. Arkadaşlarınızı oy vermeye ikna edin, yaşananları unutmayın, karar veremeyenlere de bu günü, hatta şu 2 haftayı anlatıp unutturmayın, unutmaları halinde başlarına, başımıza ne geleceğini gösterin.

Konuyla ilgili kişilere de ayrıca Marjane Satrapi’nin Persepolis’ini öneririm.

edit: Bugünü eksik değerlendirmişim; başbakan Taksim’de 10.000 kişi yürütebilirmiş, ama gerilimden yana değilmiş. Biz uzun zamandır yüksek gerilim hattında yaşıyoruz zaten, bence de 10.000 gence gerek yok. Kendisi milyonlarca genç yerine konuşup oy atabilecek durumda (bkz. referandum sürecinde seçmen sayısındaki 6 milyonluk artış). Bedri Baykam’ı da ister sevin, ister sevmeyin, sokak ortasında bıçaklanmasını geçtim, bir Allah’ın kulu da çıkıp yardım etmemiş ya.. Türk halkı işi gücü bırakıp gençlerle uğraşıp başbakanlarının ağzından çıkacak bir kelimeye bakacağına, çevresine bakıp kimler yardım istiyor, kim ölmek üzere baksa çok daha iyi olur sanki.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s