Moyashimon- Bir Ziraat Hikayesi


Uzun zamandır anime izlemeyi bırakmıştım, şimdi gerçek anlamda zaman bulduğuma göre, elimdeki animeleri değerlendirmeye başlayabilirim. Moyashimon, tam da laboratuar önlüğümü özlediğim bu günlerde çok iyi geldi diyebilirim.

Moyashimon- An Agriculture Tale, Tokyo’da bir ziraat fakültesine yeni başlayan 2 çocukluk arkadaşının ilk senesini anlatan 11 bölümlük kısa bir seri. Sawaki’nin ailesi maya üretmekte, Yuuki’nin ailesi ise sake üreticileri. Gençler, aile işlerine de katkısı olsun diye ziraat fakültesini tercih etmişler. Ancak buradaki ilginç şey, Sawaki’nin çıplak gözle mikroorganizmaları görebilmesi. Okulun daha açılış töreninde mikroorganizma labında çalışan bir Profesör, Sawaki ve Yuuki’ye el koyuyor deyim yerindeyse ve laboratuarda çalıştırmaya başlıyor. Tabii bu hikayeye evlilikten kaçmak için doktora yapan lab sorumlusu, mezun olunca ne yapacağını bilemeyen alkolik ve gezgin bir başka lab asistanı ve lab kaynaklarını kullanarak sake üretip satmayı planlayan 2 işgüzar öğrenci de dahil.

Benim bu hikâyede en çok hoşuma giden, hikâyede geçen neredeyse tüm mikroorganizmaları tanımak oldu! En azından 5 senelik eğitimim boşa gitmemiş. Her bölümde özellikle fermentasyon yapan mikroorganizmalar var. Aspergillus’lar havada uçuşuyor. Bir bölümde de E. coli O157 suşu vardı! Mesleki ilgisi olanlar özellikle kaçırmasın.

Kısa bir seri, ve bana kalırsa gereğinden fazla akademik bilgi içeriyor. İlgisi olanların çok eğleneceğinden şüphem yok, ama sake, bira, şarap ve diğer fermente ürünleri tüketmeyi, üretmekten daha çok merak ediyorsanız sizi pek tatmin etmeyebilir. Her şeye rağmen açılış müziğine dikkat!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s